VÝVOJ FONDU VAULT ZA 4Q 2022

Hodnota podílového listu fondu VAULT ve čtvrtém čtvrtletí roku 2022 vzrostla o 4,85 %. Akciový index MSCI World vzrostl za stejné období o 7,45 %. Jeden podílový list měl k 31.12.2022 hodnotu 1,0311 Kč.

Články

Ačkoliv se situace na akciových trzích v posledním čtvrtletí loňského roku uklidnila, stále platí, že tento fond má za sebou první rok od finanční krize v roce 2008, kdy akciové trhy poklesly o více než 15 %. 14 let je dlouhá doba na to, aby měli investoři tak velký pokles v živé paměti anebo na něj byli dobře připraveni. Za posledních 40 let všichni byli svědky pouze tří poklesů nad 15 % (dle dat amerického indexu S&P 500). V roce 2022 neplatila ani více než 10 let omílaná mantra, že pokud je zle, vždy je možné „schovat“ se do akcií velkých technologických firem. Posuďte sami, široký americký akciový index S&P 500 poklesl v uplynulém roce o 18,1 %, ovšem index Nasdaq, kde mají větší váhu právě technologické firmy, poklesl v roce 2022 o 32,6 %. Jedinými vítězi z pohledu sektorů se v loňském roce staly energetika a veřejné služby, které skončily v kladném teritoriu (investice fondu z energetického sektoru Delek US se za rok zhodnotila o 79 %). Oproti tomu akcie největších sedmi technologických firem Alphabet (-39,1 %), Amazon (-49,6 %), Apple (-26,8 %), Meta (-64,2 %), Microsoft (-28,3 %), Nvidia (-50,3 %) a Tesla (-65,0 %) poklesly v průměru o skoro neuvěřitelných 46,2 %.

V minulém dopise investorům se věnovali studii medvědích a býčích trhů. Jedním z hlavních impulsů ke konci medvědího trhu a počátku nového trhu býčího bývá konec cyklu zvyšování úrokových sazeb. Většina centrálních bank velmi agresivně zvyšovala sazby v průběhu celého loňského roku, aby se pokusila bojovat s vysokou inflací. Pro rok 2023 se při absenci dalšího zvyšování inflace očekává již pouze mírné navyšování sazeb nebo jejich stagnace. A právě to by mohl být signál k obratu na akciovém trhu. Vzhledem k tomu, že akciový trh se snaží odhadnout budoucnost, není neobvyklé, že i v roce, kdy proběhne ekonomická recese a zisky společností poklesnou, akcie fundamentálně zdravých společností prudce posílí. Proto zůstávají i v tomto prostředí zainvestovaní a portfolio nachylují o něco více do byznysově silných firem z více cyklických sektorů, abych případný růst nejenom zachytili, ale zároveň z něj těžili více než akciové indexy.

Aktivita v portfoliu

V uplynulém čtvrtletí začal fond postupně budovat novou pozici ve společnosti Amazon. Společnost sleduje již mnoho let a téměř 50% pokles ceny akcií v uplynulém roce v kombinaci s pokračující dominantní pozicí v e-commerce a oligopolní pozicí v poskytování cloudových služeb přesvědčil k nákupu. Mimo tento nákup v průběhu čtvrtletí pokračoval fond v rotaci do společností, kde vidí největší potenciál k zisku. Navýšil pozice v Alphabet, HHC, Comcast, IAC a CarMax. Naopak snížil pozice ve společnostech Netflix, Booking Holdings a Compass Group. V této rotaci pokračuje i během ledna 2023.

Více v článku zde: Dopis fondu VAULT za 4Q 2022 – Art of Finance (aofis.cz)

Newsletter

Aby Vám neunikly aktuality z našeho webu, včetně výkonností jednotlivých fondů,
přihlaste se k odběru novinek na FondyKvalifikovaně.cz

Zeptejte se nás

© 2024 FondyKvalifikovaně.cz