E15: VYBÍRÁME SI TRHY S VYSOKOU OCHRANOU MINORITNÍCH AKCIONÁŘŮ, ŘÍKÁ ZAKLADATEL FONDU TRIATLETA ALEXANDR SARNAVSKÝ

Investování do akcií může být zajímavým způsobem, jak překonat inflaci. Problémem řady fondů ale bývají vysoké výkonnostní poplatky nebo špatné nastavení investičního horizontu, které potom brání efektivnímu zhodnocování prostředků.

Články

 „Myslím, že výkonnostní poplatek není fér a nedává žádný smysl. Portfolio manažer může v zásadě ovlivnit maximálně 30 procent zisku na burze, zbytek se odvíjí od růstu nebo poklesu trhu,“ říká Alexandr Sarnavský, který po desetileté zkušenosti z bankovního sektoru založil v loňském roce vlastní investiční fond Triatleta.

Co vás vedlo k založení vlastního investičního fondu?

Založení takového fondu jsem dlouho považoval za svou další kariérní metu, hlavní motivací se ale stali až klienti, se kterými jsem spolupracoval během svého předchozího působení v bance. Dali mi najevo, že by o mé služby měli zájem. Co se investování do akcií týče, řada bankovních klientů postrádá kvalitně řízený a aktivně spravovaný produkt s přijatelnými poplatky. Naším dlouhodobým cílem je takový produkt nabídnout a dosahovat zhodnocení osm a více procent ročně. Do fondu investuji i své vlastní prostředky. Klienti tak vědí, že jejich majetek je spravovaný stejně jako ten náš. Když se podívám na zhodnocení svého vlastního portfolia v minulých letech, je v průměru lepší než jakýkoli běžný akciový fond.

Jak se vám to podařilo?

Má to několik důvodů. Prvním z nich jsou vysoké poplatky řady akciových fondů. Klienti je často platí bez ohledu na to, jestli se fondu daří, nebo ne. Některé fondy potom neřeší ani daňovou optimalizaci nebo dodržení doporučeného investičního horizontu. V případě akciového fondu by to mělo být pět a více let. Také tam bývá vysoká obrátkovost, kdy se každý rok prodá a nakoupí přibližně 30 procent portfolia. Já přitom některé akcie sleduji a investuji už osm let. Držet dlouhodobě kvalitní společnost je mnohem lepší než stále nakupovat, prodávat a snažit se spekulovat na poklesu a růstu ceny.

Zmínil jste poplatky. Jakým způsobem je řešíte vy?

Bereme si pouze poplatek za správu portfolia, ve kterém jsou zahrnuty také kroky spojené s analyzováním akcií nebo vyhodnocováním rizik a výnosnosti. Na rozdíl od řady bankovních a dalších fondů si neúčtujeme takzvaný performance fee (výkonnostní poplatek – pozn. red.), který často činí i 10 nebo 20 procent ze zisku. Myslím, že tento poplatek není fér a nedává žádný smysl. Portfolio manažer může v zásadě ovlivnit maximálně 30 procent zisku na burze, zbytek se odvíjí od růstu nebo poklesu trhu. V našem fondu chceme dlouhodobě držet poplatky do 1,35 procent ročně.

Celý rozhovor si můžete přečíst na portále E15

Newsletter

Aby Vám neunikly aktuality z našeho webu, včetně výkonností jednotlivých fondů,
přihlaste se k odběru novinek na FondyKvalifikovaně.cz

Zeptejte se nás

© 2024 FondyKvalifikovaně.cz