DRATVA (REDSIDE): FINANCOVÁNÍ OBNOVITELNÝCH ZDROJŮ JAKO KAŽDÁ DLOUHODOBÁ INVESTICE VYŽADUJE JASNĚ DANÉ PODMÍNKY

„Stabilní a transparentní podnikatelské prostředí je základem úspěchu každého podnikatelského projektu, u obnovitelných zdrojů to není výjimkou. Takové prostředí by mělo investorům umožnit dlouhodobé investice bez radikálních změn,“ říká Martin Dratva, Fund Manager Nova Green Energy.

Články

 

Registrujete nárůst zájmu o obnovitelné zdroje?

Jednoznačně roste zájem a s ním i podpora investic do sektoru obnovitelných zdrojů. Každá ze zemí má zájem rozšiřovat a podporovat rozvoj obnovitelných zdrojů a zvolila si k tomu svůj vlastní přístup. Některý vedl k cíli rychleji za cenu negativních dopadů do image zelené energetiky, některé státy spíše vyčkávaly a nyní využívají dramatického poklesu investičních nákladů do technologie fotovoltaiky. Evropská unie je obecně velkým podporovatelem obnovitelných zdrojů a v roce 2020 představila ambiciózní plán, jehož cílem je dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050, takzvaný Green Deal (Zelená dohoda pro Evropu). EU vyčlenila na realizaci tohoto plánu více než jeden bilion eur.

Když jste zmínil podporu, jak vypadá u nás a v okolních zemích?

Dovolím si hovořit o zemích v uskupení visegrádské čtyřky a začnu Polskem, jež se vydalo cestou zelených certifikátů a aukcí, které se zdají být zajímavým a propracovaným systémem založeným na tržním principu. Česko a Slovensko využívají systému minimálních výkupních cen (ČR na 20 let a eskalovaných inflací, SR na 15 let bez eskalace). Česká republika takto podporovala velké instalace do roku 2010 a Slovensko do 30. června 2011. Maďarsko zahájilo podporu jako poslední z V4 formou minimálních výkupních cen (takzvané KÁT licence a později METÁR) a nyní přechází na aukce. V Maďarku se stavějí stovky megawattů solárních elektráren, kdy výkupní ceny elektřiny jsou jen o třetinu nebo polovinu vyšší než ceny tržní. Ceny tedy nejsou tak vysoké, jako tomu bylo v ČR a na Slovensku v letech 2009 až 2011.

Myslíte si, že je možný rozvoj obnovitelných zdrojů bez státní podpory? Rozvoj založený pouze na tržním mechanismu?

Ano, v některých zemích to tak funguje a je to jediný dlouhodobě udržitelný směr a způsob podpory, pro který se musí vytvořit i odpovídající právní rámec. Co máte právním rámcem přesně na mysli? Stabilní a transparentní podnikatelské prostředí je základem úspěchu každého podnikatelského projektu, u obnovitelných zdrojů to není výjimkou. Takové prostředí by mělo investorům umožnit dlouhodobé investice bez radikálních změn. Je to první a kardinální předpoklad rozvoje investic do obnovitelných zdrojů energie.

Více z rozhovoru zde: Financování obnovitelných zdrojů jako každá dlouhodobá investice vyžaduje jasně dané podmínky | Redside (redsidefunds.com)

Newsletter

Aby Vám neunikly aktuality z našeho webu, včetně výkonností jednotlivých fondů,
přihlaste se k odběru novinek na FondyKvalifikovaně.cz

Zeptejte se nás

© 2024 FondyKvalifikovaně.cz