ČNB UPOZORŇUJE NA ODLIŠNOSTI MEZI SKUTEČNÝMI INVESTIČNÍMI FONDY A „KVAZIFONDY“

Vzhledem k množícím se případům matení veřejnosti v tom, kdo vlastně může spravovat peníze v investičním fondu a kdo ne, kdo podléhá regulaci ze strany ČNB a kdo je pouze zapsán do seznamu ČNB, vydala Česká národní banka upozornění pro veřejnost. Provozovatelé Fondykvalifikovane.cz současně upozorňují návštěvníky a uživatele webu, že obsah tohoto webu je zaměřen pouze a výhradně na regulované subjekty, na skutečné investiční fondy. Prezentace subjektů dle § 15 ZISIF zde nemá místo.

Články

Česká národní banka upozorňuje veřejnost, že společnosti, které provádějí správu majetku srovnatelnou s obhospodařováním podle § 15 (dále také „správci podle § 15“) odst. 1 zákona č. 240/2013 Sb., o investičních společnostech a investičních fondech (dále také „ZISIF“), nepodléhají dohledu České národní banky. Tyto společnosti mohou po zápisu do seznamu vedeného ČNB fungovat jako správci, kteří v rámci specifických podmínek spravují alternativní investiční fondy.

Tento typ malého správce funguje bez licence ČNB a jeho činnost v oblasti správy cizího majetku není ČNB ani nijak dohlížena. Alternativní investiční fond (dále také „alternativní fond“) je termín pocházející ze směrnice evropského parlamentu a rady 2011/61/EU, o správcích alternativních investičních fondů. Podle uvedené směrnice nemusí někteří malí správci alternativních fondů plnit požadavky směrnice, ale pouze se registrují (viz dále), což je případ našich tzv. patnáctkářů. Ve veřejném prostoru se často vyskytují i další označení pro správce podle § 15 či jimi nabízený investiční produkt, například alternativní fond, minifond, pseudofond, hedge fund, aj.

Každý, kdo se rozhodne investovat své peníze do alternativních fondů spravovaných správci podle § 15, by měl mít na paměti, že tento druh investice je primárně určen pro specifický okruh osob a z důvodu zákonné absence dohledu může znamenat vyšší riziko pro investované finanční prostředky.

Kdo může prostřednictvím správců podle § 15 investovat?

Institut správců podle § 15 vznikl pro potřebu správy majetku menších uzavřených skupin osob (maximálně 20 účastníků) nebo pro kvalifikované investory. Kvalifikovaní investoři jsou osoby, které kromě dostatečných zkušeností a znalostí v oblasti investování musí rovněž investovat finanční obnos v řádu několika milionů korun a potvrdit, že jsou si vědomy rizik spojených s tímto typem investice. Platí tedy, že pokud se nějaký investor prohlásí za tzv. kvalifikovaného investora, bere na sebe dobrovolně výrazně vyšší riziko než klasický drobný investor a do značné míry se de facto vzdává ochrany spotřebitele!

Investice do alternativních fondů spravovaných správci podle § 15 proto nesmějí být běžně nabízeny veřejnosti. Rovněž nesmějí nést označení „investiční fond“. Správci těchto fondů jsou zároveň na všech materiálech, a to včetně internetových stránek, povinni vždy uvádět informaci, že nejsou dohlíženi ze strany ČNB. Správce alternativního fondu nebo osoba, která investice do takového fondu nabízí, musí na tyto skutečnosti při nabízení investic potenciální investory vždy upozornit.

Celý text upozornění ČNB najdete zde: https://www.cnb.cz/cs/dohled-financni-trh/vykon-dohledu/upozorneni-pro-verejnost/Role-CNB-u-spravcu-podle-15-zakona-o-investicnich-spolecnostech-a-investicnich-fondech/

Newsletter

Aby Vám neunikly aktuality z našeho webu, včetně výkonností jednotlivých fondů,
přihlaste se k odběru novinek na FondyKvalifikovaně.cz

Zeptejte se nás

© 2024 FondyKvalifikovaně.cz