Lukáš má na starosti vedení fondu kvalifikovaných investorů QUANT, jehož zakladateli jsou renomovaný ekonom Pavel Kohout a současný člen bankovní rady ČNB Aleš Michl. Na rozdíl od jiných „kolegů“ v této rubrice nemá pod svým vedením několik portfolio manažerů, kteří by se starali o složení fondu. To má totiž v QUANTu na starost spolehlivý algoritmus. Lukáš je specialista na rizikový kapitál, své první zkušenosti s finančním byznysem získal ve Spojených arabských emirátech. Ve spolupráci s developerskými společnosti se podílel na zprostředkování private equity investic do nemovitostních projektů v Dubaji za celkem 2,3 miliardy korun. Po návratu do Česka stál u startupových investic v celkovém objemu 100 milionů korun. Fond QUANT vede od roku 2019.
Rozhovory Články
První otázka je Lukáši nasnadě: kdo se stará o peníze lépe, počítač nebo portfolio manažer?
Kdybych věřil, že lidé dokáží porazit propracované algoritmy nemohl bych vést QUANT coby největší fond kvalifikovaných investorů tohoto druhu v Česku. Stejně jasno jako já mají mimochodem například také v USA, kde realizují algoritmy řádově tři čtvrtiny všech obchodů s akciemi. Pokročilé algoritmy stále častěji nahrazují lidské rozhodování, které je ať chceme či ne do značné míry ovlivněno emocemi, a to i v oblasti investic do venture kapitálových fondů. A jako každého investora mě samozřejmě nadchlo i to, že fondy, u kterých investiční strategii určují roboti a algoritmy, jsou výkonnější než fondy řízené lidmi. Mimochodem i díky nízkým nákladům na správu, neboť robot na rozdíl od portfolio manažera nepožaduje vysoký plat a drahé benefity.
Jak se ve QUANTu porovnáváte s konkurencí v podobě jiných algoritmicky řízených fondů? Vnímáte nějaké jiné zajímavé fondy s podobnou myšlenkou v ČR či v zahraničí? V čem se QUANT od těchto fondů liší?
Náš matematický model ve fondu QUANT je založen na porovnávání množství peněz v americké ekonomice s cenami akcií v USA. Podle těchto údajů algoritmus určí míru nadhodnocení nebo podhodnocení akcií. V době podhodnocení nakupujeme, v době nadhodnocení prodáváme. Žádné emoce, jen matematika. QUANT je mezi fondy kvalifikovaných investorů v kontextu algoritmu a filozofie na našem trhu ojedinělý. V zahraničí především tedy v USA je tomu naopak přední fondy jako například Bridgewater Associates, Man Group, Two Sigma Investments, D.E. Shaw, Renaissance Technologies. Jsou průkopníky a využívají algoritmy již od 80. let. V roce 2015 algoritmy zajišťovaly 56 % veškerého obchodování s akciemi v USA, v roce 2019 již 73 %. Fondy využívající algoritmy jsou nejrychleji rostoucím segmentem vesmíru Wall Street.
Roboti mohou dělat stovky i tisíce obchodů za vteřinu. Kolik obchodů za měsíc realizuje váš „robot“ ve fondu QUANT? A jaké je jeho aktuální nastavení, jak vnímá současné trhy a proč?
V průměru realizujeme tři až čtyři do roka. V QUANTu držíme dlouhodobé peníze a snižujeme riziko, i proto například neinvestujeme do jednotlivých akcií, ale do celého indexu S&P 500. Na trhu jsou samozřejmě fondy, které dělají i miliony obchodů za den, to ale není náš případ. Nehrajeme na burze, snažíme se uchovat hodnotu. Aktuální rozložení portfolia fondu je 10 % držíme na indexu S&P 500, a zbylých 90 % na depo účtu České Spořitelny. K tomuto rozložení jsme přikročili 21.2. 2021 dle doporučení algoritmu který indikoval nadhodnocení–přehřátí akciového trhu tedy vyšší míru rizika. V očekávání je korekce trhu propad cen akcií, který je pro náš algoritmus většinou impulsem k nákupu indexu S&P 500 ve slevách.
Rok 2020 byl rokem výzev. Zatímco někoho mohly přivést lockdowny na mizinu, akciové fondy mají za sebou skvělé výsledky. Jak se dařilo vašemu fondu?
V QUANTu držíme konzervativní investiční strategii, jejímž cílem je především uchovat hodnotu majetku investorů. Naše cílové zhodnocení je 5 % za rok s ohledem na primární cíl překonat inflaci a uchovat hodnotu peněz investorů při balancování rizika. I my jsme se ale svezli na vlně výnosů akcií a za rok 2020 jsme připsali investorům zhodnocení + 11,24 %, tedy vůbec nejlepší zhodnocení od založení fondu. Výnos od založení pak činí + 6,85 % p.a. při nízké hladině rizika.
Jsou podle vás portfolio manažeři, analytici či investiční bankéři vymírajícím druhem? Dočkáme se toho, že investice se stane výhradní doménou umělé inteligence?
Nemyslím si, že tyto profese zcela zmizí a vládu převezmou stroje. Je ale nesporné, že má strojem řízené investování nesporné výhody. Samotná umělá inteligence není iracionální ani předpojatá. Pouze extrapoluje vzorce, které existují v datech reálného světa. Ústřední tezí a hlavním zaměřením investování bylo vždy hledání homerunů – „jednorožců“. Výstupem však je, že na delším investičním horizontu tří a více let je ve skutečnosti důležitější vyhnout se špatné investici a eliminovat riziko, než se pokusit o homerun.
Děkuji za rozhovor.
Ptal se Marek Janšta.
Aby Vám neunikly aktuality z našeho webu, včetně výkonností jednotlivých fondů,
přihlaste se k odběru novinek na FondyKvalifikovaně.cz
© 2024 FondyKvalifikovaně.cz