5 X KVALIFIKOVANĚ S PETREM KRČILEM, PŘEDSEDOU PŘEDSTAVENSTVA ART OF FINANCE

Petr je předsedou představenstva a investičním ředitelem společnosti. Má přes 20 let zkušeností s obchodováním na peněžních trzích a správou aktiv s vynikajícími výsledky. Zastával vedoucí pozice (Chief Dealer) v ABN AMRO Bank a The Royal Bank of Scotland, kde řídil prodej zajišťovacích produktů vůči kurzovému a úrokovému riziku pro nejvýznamnější klienty banky v České republice a na Slovensku (včetně služeb pro 8 ze 100 největších českých miliardářů). Roční objem samostatně realizovaných transakcí dosahoval 12 miliard EUR (dle Euromoney Survey). Vystudoval obor finance a úvěr na Vysoké škole ekonomické v Praze a je držitelem makléřské licence.

Rozhovory Články

Petře, fondy investiční společnosti Art of Finance nejsou širší investorské veřejnosti příliš známé, přestože dosahují velmi dobrých výsledků. Co myslíš, že je toho příčinou?

My se primárně věnujeme tomu, abychom dodali klientům excelentní zhodnocení. Je to jako ve všem v životě – to, co se lehce nabízí, nepřinese určitě takové pozitivní výsledky jako to, co si člověk musí najít s nějakým úsilím. Investoři, kteří hledají investice podle skrytých nebo otevřených reklamních článků, logicky nemohou čekat, že objeví nejlepší správce. Každému doporučuji při výběru fondů vycházet z knihy Inteligentní investor, kde jedním z kritérií je: investujte jen do fondů, které neinzerují.

Někdy bývá důvodem nezájmu složitá a málo pochopitelná investiční strategie. Na čem je vůbec založena Vaše investiční filozofie?

Díky naší třicetileté praxi, máme již poměrně silné instinkty, a proto v našem rozhodování hraje velkou roli zkušenost a intuice. Nezbytnou podmínkou pro úspěšnou správu finančních aktiv je také dobrá orientace v makro i mikro ekonomii. A také v psychologii – ekonomie je společenská věda, kde emoce a očekávání formují budoucnost. Nedá se spoutat matematickými výpočty.

Bavme se konkrétněji, do čeho tedy vaše fondy investují? Jste vůči klientům transparentní v tomto směru?

Ano, samozřejmě. Naši klienti dobře vědí, že fondy investují do finančních aktiv, ale výhradně do těch, kterým rozumíme (nebo měli bychom rozumět) díky výše uvedeným skutečnostem lépe než ostatní. Donedávna to byly primárně kurz české koruny k euru a dluhopisy českých firem.

Dobře to dokumentuje letošní rok, kdy kurz koruny a ceny dluhopisů zaznamenaly velké oslabení. Nám se přesto podařilo dosáhnout velmi dobrých výsledků.

Náš konzervativní měnovo-dluhopisový fond Élévation se nám za 11 měsíců letošního roku zhodnotil o 8,46 %.

Fond Elba, který provádí obchody pouze s českou korunou, posílil za stejné období o 17,3 %, a to navzdory tomu, že letos koruna oslabila o 4 %.

Oba tyto fondy jsou založeny na tom, že věříme, že česká koruna má dlouhodobý potenciál ke zhodnocování. Za 5 let jejich historie se u konzervativnějšího fondu Élévation per annum výnos od založení pohybuje okolo 5 % a u agresivnějšího fondu Elba okolo 8 %.

Naznačil jsi, že nedávno došlo k rozšíření Vašich aktivit, můžeš být konkrétnější…

Ano, je to tak. Bylo pro mě obrovskou radostí přivítat mezi námi nové kolegy, kteří jsou špičkoví odborníci na akcie rozvinutých trhů. Tým vedený Jakubem Skryjou provádí precizní, velmi důkladnou analýzu firem. Akciový fond Vault jsme založili letos, v roce, kdy akcie prošly svým nejturbulentnějším obdobím v historii. Navzdory tomu jsou všichni naši klienti ziskoví, v návaznosti na to, ve kterém měsíci vstoupili, je to konkrétně od 2 do 34 %. Aktiva fondu dosáhla již během prvního roku jeho fungování hodnoty 200 miliónů korun (celkově tak spravujeme 1,49 miliardy)..

Máš nějaký vzkaz pro potenciální klienty na závěr?

Děláme to, co nás baví a jsme v tom zároveň nejlepší. Je to obrovská radost. Náš úspěch čerpáme významně také z možnosti kontaktů s našimi klienty, kteří jsou nám velkou inspirací.

Za 5 let od založení investiční společnosti Art of Finance jsme již klientům celkem připsali více než 277 miliónů korun. A to je něco, co nás pohání stále dál dopředu.

Petře, děkuji za rozhovor.


 

Ptal se Marek Janšta.

Newsletter

Aby Vám neunikly aktuality z našeho webu, včetně výkonností jednotlivých fondů,
přihlaste se k odběru novinek na FondyKvalifikovaně.cz

Zeptejte se nás

© 2021 FondyKvalifikovaně.cz